Printer Friendly Version Akcija prikupljanja humanitarne pomoći za prihvat izbeglica u Republiku Srbiju @ 24 September 2015 04:54 AM

(Peking, 23.9.2015) Povodom povećanog priliva izbeglica na teritoriju Republike Srbije  želeli bismo da vas obavestimo o aktuelnoj situaciji imajući u vidu izraženo  interesovanje pojedinih stranih vlada, nevladinih organizacija i privrednih organizacija iz inostranstva da doniraju finansijsku i materijalnu pomoć Republici Srbiji,  neophodnu  za obezbeđenje boljih uslova za privremeni prihvat i smeštaj izbeglica i migranata.

Na putu ka Evropskoj Uniji iz ugroženih područja u Srbiju je do sada ušlo oko 140.000 izbeglica, od kojih je oko 130.000 izrazilo nameru da zatraži azil.  Imajući u vidu da su Mađarska i Hrvatska  zatvorile granične prelaze zadržavanje migranata u Republici Srbiji je znatno produženo.  Stav Republike Srbije je da izgradnja prepreka ne može biti efikasno rešenje za rešavanje problema migratornog talasa sa kojim se Evropa suočava. Republika Srbija  zbog toga trpi veliki migratorni pritisak, jer najveći broj ilegalnih migranata u Srbiju ulazi preko teritorije zemalja članica Evropske Unije. Srbija prema migrantima postupa u skladu sa međunarodnim pravom na human i dostojanstven način obezbeđujući im hranu, vodu, smeštaj, kao i medicinsku pomoć. Međutim, kapaciteti Republike Srbije ni finansijski ni logistički nisu dovoljni za pružanje adekvatne pomoći velikom broju migranata koji se nalaze na teritoriji Srbije, zbog čega je Srbiji potrebna pomoć EU i dobrovoljnih donatora. 

Vlada Republike Srbije preduzela je niz konkretnih mera u cilju rešavanja nastale situacije. Oformljena je Radna grupa za rešavanje mešovitih migratornih tokova na nivou ministara, usvojen je Plan reagovanja u slučaju priliva većeg broja migranata, koji je EU uvela kao obavezu R. Srbiji. Otvoreni su Prihvatni centri u Preševu i Kanjiži. Iz budžetra su izdvojena sredstva lokalnim samoupravama na teritorijama onih opština gde je najveći broj i najduže zadržavanje migranata. Vrši se registracija migranata koji uđu na teritoriju R. Srbije uzimanjem ličnih podataka i otisaka prstiju. 
Kako predstoji zimski period, a Republika Srbija u ovom trenutku nema dovoljne kapacitete za prihvat i smeštaj većeg broja migranata,  planirano je započinjanje izgradnje još tri smeštajna kapaciteta i obezbeđenje neophodne opreme i dobara, kako bi se obezbedio humaniji smeštaj izbeglicama u narednom periodu.

U tom smislu Vlada Republike Srbije uputila je apel preko svojih diplomatsko-konzularnih predstavništava u inostranstvu svim  zainteresovanim institucijama i ljudima dobre volje  da pomognu u prikupljanju humaniterne pomoći koja bi  omogućila da se što pre započne sa izgradnjom smeštajnih kapaciteta i izbeglicama obezbedi blagovremena zaštita.

U toku je vladina procedura za otvaranje namenskih računa u dinarima i devizama (multivalutni račun) za prikupljanje donacija i humanitarne pomoći u novcu.

Za doniranje robe iz inostranstva zainteresovana pravna i fizička lica treba da se sa odgovarajućom dokumentacijom obrate Crvenom krstu Srbije pre slanja pošiljke, kako bi se na vreme obezbedile sve potrebne saglasnosti i dozvole nadležnih institucija u zemlji.

Adresa Crvenog krsta je: indep@redcross.org.rs , a telefon za informacije +381 11 30 32 125 lok. 214,215, 217;

Špediter koji za račun Crvenog krsta Srbije vrši carinjenje dobara iz inostranstva je preduzeće za međunarodnu špediciju, trgovinu i usluge LAVRA. Kontakt osoba je Slobodan Korać, čiji je kontakt telefon +381 63 369 769 i +381 63 330 143, a mejl adresa  lavradoo@gmail.com

Crveni krst Srbije preporučuje da  prilikom donacije humanitarne pomoći za migrante i izbeglice prioritet bude nabavka  konzerviranih  prehrambenih proizvoda (konzerve ribe, goveđih narezaka), dvopeka, keksa i vode, hrane za bebe, kao i sredstava za higijenu za bebe i odrasle. Pored navedenog značajne su donacije i izotermalnih prekrivača, kišnih kabanica, termos boca i dr.

U ovom momentu u cilju što efikasnijeg rada na terenu Crvenom krstu Srbije potrebna je  takođe pomoć za nabavku opreme za rad na terenu u vidu kontejnerskih kućica za rad na lokacijama gde se nalaze izbeglice, vozila za distribuciju humanitarne pomoći kao i finansijska podrška za pokriće dodatno nastalih troškova.

Crveni krst Srbije podseća da ne može biti primalac humanitarne pomoći u vidu lekova, hrane i polovne obuće. Lekove kao i medicinska sredstva, pomagala, medicinske aparate i uređaje moguće je upućivati kao humanitarnu pomoć preko Ministarstvo zdravlja.